Własnoręczna budowa kolektora słonecznego może być alternatywą dla zakupu kosztownego urządzenia. Wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu dodatkowo poprawia stosunek kosztów do osiąganych wyników oraz zmniejsza nasz ślad ekologiczny.

Powietrzny kolektor słoneczny – taki w którym wewnątrz rur absorpcyjnych znajduje się powietrze, nie ciecz – służy do ogrzewania pomieszczeń. Dodatkowo, w warunkach domowych, może być wykorzystywany jako suszarka do produktów spożywczych (suszenie grzybów, owoców). Ten typ kolektora jako najprostszy w wykonaniu zachęca wielu ludzi do eksperymentowania z pozyskiwaniem energii odnawialnej. Uświadamia im jak wielki potencjał energetyczny znajduje się w zasięgu ich rąk. Często następnym krokiem jest budowa kolektora cieczowego do ogrzewania wody użytkowej i systemów akumulowania energii. Stąd już krok do systemów fotowoltaicznych i mini turbin wiatrowych dostarczających prąd do zasilania wentylatorów i pomp obiegowych. I tak niepostrzeżenie dochodzimy do autonomii energetycznej. A wszystko zaczęło się od puszki. Piwa.

Największy kolektor tego typu w Polsce został wykonany i sprawdzony na elewacji starego młyna w Zabierzowie, nieopodal Krakowa. Kolektor powstał metodą warsztatową w dwóch etapach budowy – we sierpniu i wrześniu bieżącego – 2013 roku. W warsztatach wzięli udział miłośnicy i propagatorzy tego typu rozwiązań z całej Polski.

Do budowy kolektora w Młynie użyte zostały materiały recyklingowe, w tym przypadku prawie 1000 aluminiowych puszek po piwie.

Zostaliśmy WYRÓŻNIENI w KONKURSIE AKADEMIII A&B – ARCHITEKTURA W NOWEJ SKÓRZE – elewacje zewnętrzne i wewnętrzne, grudzień 2013

> projekt: RELEWACJA /autorzy pracy: Maria Rauch, Tomasz Żemojcin

> Fasada to twarz budynku, powinna o czymś mówić i czemuś służyć. Elewacja w Młyn-Zabierzów wspomaga ogrzewanie budynku a po zastosowaniu odpowiednich wymienników może służyć do ogrzewania wody użytkowej. Kolektor słoneczny powietrzny z puszek w Młyn Zabierzów jest największym tego typu w Polsce.

Projekt ma na celu upowszechnienie wiedzy o ekologii, możliwości wtórnego wykorzystania odpadów w architekturze, sposobów alternatywnego pozyskiwania energii dla ogrzewania budynków oraz dostępności tego typu rozwiązań – DIY (do-it-yourself)

> więcej o wyróżnieniu:
http://bit.ly/relewacja

> więcej o kolektorze:
http://bit.ly/kolektor

> zdjęcia z budowy kolektora:
http://bit.ly/warsztaty_kolektor

 

 

Klik! Zobacz wszystkie wydarzenia 2013 roku! :)